Eminönü’nde Bayram Öncesi Hareketlilik

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Eminönü’nde alışveriş hareketliliği yaşandı. Özellikle bayramlık şeker ve kahvaltılık alışverişi yapmak için Mısır Çarşısı’na akın eden vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Çarşının içinde ve dışında yaşanılan yoğunluk drone kamerasına da yansıdı.
İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
► http://bit.ly/IHA-Abone

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı. Fakat normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte Kurban Bayramı’nda böyle bir kısıtlamanın getirilmesinin söz konusu olmadığı açıklandı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bayram alışverişlerinin simge yerlerinde Eminönü ve Mısır Çarşısı’nda yoğunluk yaşandı. Vatandaşlar misafirlerine en güzel çikolata ve şekerleri almak için çarşıya akın etti. Pandemi döneminde uzun süre kepenk kapatan esnaf satışlarının durgunluğundan yakınırken vatandaşlar ise fiyatların dükkandan dükkana değiştiğini söyledi. Yaşanan bu yoğunlukta vatandaşların sosyal mesafeye dikkat etmediği fakat maske kullanımına dikkat ettiği görüldü.
“Normalde biz bu zamanlarda şeker yetiştiremezdik”
Normal zamanlarda bu zamanlarda şeker ve çikolata yetiştiremediklerini ve şuan satışlarda durgunluk olduğunu söyleyen esnaf, “Hiç bayram hareketliliği diye bir şey yok. Normalde biz bu zamanlarda şeker yetiştiremezdik. Bu bayram hiçbir şey yok. Korona virüs çok etkiledi. Ticaretin kalbi burası gördüğünüz gibi tüm esnaf dışarıda oturuyor. Her üründe olduğu gibi şeker ve çikolatalarda da fiyat artışı var. Elimizden geldiğince fiyatları uygun tutmaya çalışıyoruz” dedi.
“Fiyatlarda bazı yerlerde artış var ama genel olarak normal”
Pandemiden dolayı bayramın alışıldığın dışında geçeceğini belirten Serdar Karahan, “Antalya’ya gideceğim kahve lokum aldım. Herkes için zor bir bayram geçecek pandeminden dolayı. İnşallah milletimiz için her şey hayırlı olur. Fiyatlarda bazı yerlerde artış var ama genel olarak normal” ifadelerini kullandı.
“Gaziantep’e gideceğim dünürlerime lokum bakıyorum”
Gaziantep’e gideceği için akrabalarına lokum almaya geldiğini söyleyen bir vatandaş, “İnşallah virüsten biran önce kurtuluruz da rahat bir nefes alırız şu maske ile dolaşmak o kadar zor ki çok etkiliyor. Gaziantep’e gideceğim dünürlerime lokum bakıyorum. Lokum alacağım” şeklinde konuştu.
“Şeker ve çikolatalarda hareketlilik var”
Eminönü’nde esnaf olduğunu söyleyen Kürşat Sezgin ise, “Satışlar biraz durgun ama bayram öncesi şeker ve çikolatalarda hareketlilik var. Onun dışında piyasa durgun. En çok bayram şekeri ve küçük çikolatalardan alıyorlar. Özellikle kolonyada fiyatlar çok arttı. Çikolatalarda öyle bir artış yok” diye konuştu.
#haber #sondakika #gündem

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
► http://www.iha.com.tr

İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
► https://facebook.com/iha.com.tr
► https://twitter.com/ihacomtr
► https://instagram.com/ihacomtr/
► https://plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/

İhlas Haber Ajansı hakkında
http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html

İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
►http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html