İşitme Engelli Anne Babanın Kızı, Herkes Onları Anlasın Diye İşaret Dili Eğitimi Veriyor

Bursa’da işitme engelli anne babanın kızı olarak dünyaya gelen Emine Biçim, şimdi herkes engellileri anlasın diye işaret dilini öğretiyor.

Kanalımıza Abone Oldunuz mu?
📌 http://bit.ly/IHA-Abone

Bursa’da yaşayan Emine Biçim (42), dünyaya işitme engelli anne ve babanın kızı olarak geldi. Ailesinin yaşadığı zorlukları yaşayarak öğrenen Biçim, daha fazla işitme engelli zorluk çekmesin diye işaret dilini herkese öğretmek için girişimde bulundu. 9 yıl önce Osmangazi Halk Eğitim Merkezinde işaret dili eğitmeni olarak göreve başladı. 9 yıldır Bursa’da okullar ve resmi kuramları tek tek gezerek işaret dili eğitimi veriyor. Verdiği eğitimlerden işaret dilini öğrenen kişiler engelli vatandaşları daha rahat anlayıp onlarla iletişim kuracak. Bu sayede engelli vatandaşlar toplumun her kesiminde rahat edecek.
Mümin ve Yurdanur Kıvcı’nın çocuğu olarak dünyaya geldiğini ifade eden Emine Biçim, "Annem ve babam işitme engelliydi. İkisi de sonradan işitme engelli olduğu için ben ve kardeşlerim konuşuyoruz. Bizde işitme kaybı yok, ben büyürken annem ve babam işitme engelli olduğu için zorluklar yaşadım. İstediğimi her şeyi aileme anlatamıyordum. Zaman içinde işaret dilini öğrendim. Büyürken yaşadığım problemlerimi aileme anlatmak istedim ama anlatamadım. Anlatsam onlar bana yardımcı olamayacaktı. Bana 9 yıl önce işaret dili öğretmenliği yaparmısın diye teklif geldi. Bu teklifi hemen kabul ettim. İşitme engellilerin desteğe ve yardıma ihtiyacı var ben tek başıma çok az kişiye yardımcı olurum ama öğrettiğim kimselerde öğrenirse daha fazla destek olur diye düşündüm. Buradaki amaç tam işaret dilini öğrenmelerini sağlamak değil işitme engellilerle karşılaştıkları zaman onları azda olsa anlamak yardımcı olmak yön göstermek için işaret dilini öğrenmelerini istiyorum" dedi.

#işaretdili #işaretdiliögreme #haber #sondakika #gündem

———————————————————————–

Bir Çok Merak Edilen Konuda Uzman Görüşlerini Sizlerle Buluşturduğumuz İHA Aktüel Kanalımız 👇
📌 https://bit.ly/IHA-Aktuel

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
🌐 http://www.iha.com.tr

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Edin!

📍 https://facebook.com/iha.com.tr
📍 https://twitter.com/ihacomtr
📍 https://instagram.com/ihacomtr/
📍 https://t.me/ihacomtr
📍 https://www.tiktok.com/@ihacomtr

Bize Ulaşmak İçin 👇
🌐 https://www.iha.com.tr/iletisim