Korona Sürecinde Hayvanlarınızı Sevdirirken Dikkat

Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, korona virüs salgınının; evcil hayvanların, hayvan sahiplerinin ve sokak hayvanlarının yaşantısında ne tür değişikliklere sebep olduğu, nasıl riskler ortaya çıkardığını ve bu risklere karşı alınması gereken önlemleri anlattı.
İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
► http://bit.ly/IHA-Abone

Dünyayı etkisi altına alarak pek çok alanda büyük değişimler yaşanmasına neden olan Korona virüs salgını; hayvanların temizliği, bakımı, gezdirilmesi, insanlarla teması gibi birçok konuyu da gündeme getirdi. Yaşanan pandemi nedeniyle hayvanları; insanların daha az olduğu saatlerde ve sosyal mesafe kuralına uyarak gezdirmek gerekiyor. Hayvanları yoğun bir şekilde sabun ve dezenfektanlarla temas ettirmemek, sağlık durumu bilinmeyen hayvanlarla temastan kaçınmak gibi meselelere artık eskisinden daha çok dikkat edilmesi önem arz ediyor. Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Korona virüs döneminde belirtilen konular hakkında vatandaşları uyarırken, sokak hayvanlarının sağlıklı bir şekilde beslenebilmeleri konusunda da çeşitli açıklamalarda bulundu.
“Hayvanları gezdirmek için insan yoğunluğunun az olduğu saatler seçilmeli”
Başkan Kızılinler; vatandaşların, evde besledikleri hayvanın bakımına yalnızca pandemi döneminde değil, her zaman dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek; virüsün yayılmasını engellemek adına insan yoğunluğunun az olduğu saatlerde hayvanlarını dışarıya çıkartmasının öneminin altını çizdi. Başkan Kızılinler, bu konuda, “Hayvan besleyen insanlarla alakalı özellikle gezdirme, beslenme ve benzeri alışkanlıklar aslında çok değiştirilmemeli. Ama bir pandemi söz konusu olduğu için hayvanlarımızı insanların daha az olduğu zaman dilimlerinde gezdirmemiz bizim sağlığımız için daha iyi olacaktır. Hayvan için değişen çok fazla bir durum yok, risk bulunmuyor. Fakat hayvanları insanların daha az yoğun olduğu yerler ve saatlerde sosyal mesafeye de uyarak gezdirmek bu süreçte önemli” diye konuştu.
“Dezenfektan ve sabunlar hayvanlara zarar verebilir”
Dezenfektan ve sabunların hayvanlar üzerinde kullanılmaması gerektiğini vurgulayan veteriner Kızılinler, dezenfektan ve sabunların hayvanlara zarar verebileceğini anlatarak, “Normal dönemde yapılan şeylerin tamamı bu dönemde de uygulanmalı. Temizlikle alakalı çok yoğun dezenfektan ve sabun kullanımını önermiyoruz. Önemli olan ılık suyla fiziksel kirlerinden arındırdıktan sonra, burası çok önemli, kurulama yapmak gerekiyor. Yani pandemi dönemine özel şu dezenfektanları kullanın veya şu malzemeleri kullanın diyeceğimiz bir şey yok. Çünkü virüs; asıl sıkıntıyı insanlar için oluşturuyor, hayvanlarla ilgili bir durum yok. Evimizdeki hayvanlar ve sokak hayvanlarıyla alakalı korona virüse karşı özel bir dezenfektan kullanmamızı gerektirecek bir durum söz konusu değil. Dezenfektanlar ve sabunlar herhangi bir şekilde ve durumda kullanıldıkları zaman özellikle parmakların arasında ve farklı bölgelerde ciddi dermatitlere sebep olabilirler. O anlamda çok zorda kalmadıkça dezenfektan kullanmayı önermiyorum” diyerek vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.
“Hayvana temas ederek Korona virüs kapılabilir”
Tanınmayan insanlara karşı gereksiz samimiyet kurulmadığı gibi sağlık durumu bilinmeyen hayvanlarla da temastan kaçınılması gerektiğinin altını çizen Başkan Kızılinler, “Normal şartlar altında Covid-19 virüsü doğrudan temasla ya da solunum yoluyla bulaşıyor. Virüslü bir insan tarafından sevilen bir hayvanın üzerindeki tüyleri sizin de ellemeniz ve dezenfeksiyon işlemine dikkat etmemeniz sonucu bulaş gerçekleşebilir. Ancak normal şartlar altında da zaten kendi hayvanınızı dışarıdan insanlara çok sevdirmemeniz gerekiyor. Bugün mevcut sorun Covid-19 ama yarın çok daha farklı sorunlarla da karşılaşabiliriz. Zaten hâlihazırda mantar başta olmak üzere pek çok rahatsızlık hayvanların derisinden insanlara geçebiliyor. Hiç tanımadığımız bir hayvanı sevmek nasıl insan için bazı riskler taşıyorsa, yine evcil hayvanımızı farklı insanlarla fiziksel temasa sokuyor olmak da aynı riski taşıyacaktır” dedi.
“Sokak hayvanları toplumumuzda, sosyal yaşamın içerisinde önemli bir yere sahip”

#haber #sondakika #gündem

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
► http://www.iha.com.tr

İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
► https://facebook.com/iha.com.tr
► https://twitter.com/ihacomtr
► https://instagram.com/ihacomtr/
► https://plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/

İhlas Haber Ajansı hakkında
http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html

İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
►http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html