Okula Gidemeyen Öğrencilere Açık Havada Ders

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Hababam Sınıfı’nın unutulmaz o sahnesinde usta oyuncu merhum Münir Özkul’un hayat verdiği Mahmut Hoca’nın söylediği, “Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında bir dağ başı öğrenimin ve bilginin var olduğu her yer okuldur” sözleri gerçek oldu.
İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
► http://bit.ly/IHA-Abone

Ayvalık’ın tanınmış simalarından emekli öğretmen Arif Alay, korona virüs pandemisi nedeniyle okullarına gidemeyen 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerine ikamet ettiği sitenin bahçesindeki spor tesisini ‘sınıf’ haline getirdi.
Yaklaşık bir aydan bu yana hiçbir şekilde ücret talep etmeden tamamen gönüllü olarak gerçekleştirdiği çalışmalarda okullarına gidemeyen ve uzaktan eğitim sistemiyle eğitim konusunda teknik aksaklıklar yaşayan öğrencilere ders veren Arif Hoca, velilerin de gönüllerinde taht kurmayı başardı.
Ayvalık’ın Çamlık Mahallesi’nde Çağın Sitesi’nin spor tesisinde, ilçenin dört bir yanından gelen öğrencilere; geometri temelli deneysel matematik derslerini, Türk dilini en iyi şekilde kullanarak veren Arif Alay, tenis kortu haline getirdiği spor alanında öğrencilere 5-10 dakika tenis oynatarak başlamayı tercih ediyor.
Kendi evinden getirdiği seyyar yazı tahtası, geometri materyalleri ile Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri olmak üzere haftada 3 gün eğitim veren Arif Hoca, açık havada da olsa Covid 19 salgını nedeniyle öğrenciler arasındaki sosyal mesafe ve maske uygulamasına harfiyen riayet edilmesini sağlamayı da ihmal etmiyor.
41 yıl görev yaptıktan sonra 2013 yılında emekli olduğunu belirten Arif Hoca, muhabirimize yaptığı açıklamada, “Pandemi döneminde çocuklarımız; evlerinde sıkıldıklarını, eğitim açısından ciddi eksikliklerinin olduğunu bana ifade ettiler. Ben de onlara, ‘Böyle bir eğitim versek gelir misiniz’ diye sorduğumda, ‘Evet öğretmenim geliriz’ dediler. ‘Biz, pandemide Covid 19’dan daha güçlüyüz. Maskemizi, mesafemizi ve temizliğimizi koruyoruz. Hatta büyüklerimize bu işi biz öğreteceğiz’ dediler. Örnek olmak istediler. Ben de onların sözünü dinledim ve haftanın üç günü bu eğitimlere başladık. Her derse farklı mahallelerden 15-16 öğrenci katılıyor. Şu anda inanılmaz bir şekilde de dersleri dinliyorlar. Aşağı yukarı bir aydır bu eğitimleri veriyorum. Ben eğitimlerin bu kadar verimli olacağını bilseydim, yaz mevsiminin başında bu eğitimlere başlardım” dedi.
Uzun yıllar önce mezun olduğu öğretmen okullarında bu tür eğitimlerin verilmesine ait dersleri aldıklarını anlatan Arif Alay, “Tabii ki böyle bir fırsatla öğretmenlik hayatımda hiç karşılaşmadım. Bize de bunu, ‘Pandemi olursa bir gün’ diye öğretmemişlerdi. Herhangi bir zor durumda, ne yapmamız gerektiğini öğretmekti amaçları. Bugün bunun işe yaradığını görüyorum. Dikkat ederseniz bizde 5 sınıf bir arada eğitimi vardı. Burada da 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğrencileri aynı anda kolaydan-zora, basitten-karmaşığa giden bir eğitim veriyoruz. 3. sınıfta okuyan bir çocuk, aynı saat içerisinde 4. ve 5. sınıf derslerini de görüyor, asla sıkılmıyor. Özellikle geometri temelli deneysel matematik dersi vermemiz onların çok hoşuna gidiyor. Ben; havalar soğuyana kadar, öğrencilerim ‘tamam’ diyene kadar bu eğitimleri sürdüreceğim” diye konuştu.
Öğrencilerine her dersin başında 10 dakikalık tenis sporu yaptırmasının nedenini de açıklayan Arif Hoca, “Biliyorsunuz, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulumuz bireyler arasında sosyal mesafe olması gerektiğine işaret ederek insanların birbirlerine yaklaşmasını yasakladı. Biz de sitemiz bahçesindeki bu sahayı tenis kortuna çevirdik. Kortta, yerinden kıpırdamayan 4 çocuk elinde raketiyle bekliyor. Ortadan topları ben atıyorum. Bu 4 çocuktan uzakta olan 4 çocuk da topları topluyor. Böylece çocuklar hem hiç görmedikleri bir sporu yapıyorlar, hem de aralarında dörder metre mesafeleri var. Okullarımızın da bahçesinde bu var. İyi bir denetim ve gözetimle çocuklarımız sırayla ve yavaş yavaş tıpkı okul bahçelerindeki gibi bunu yapabiliyor” ifadelerini kullandı.
#haber #sondakika #gündem

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
► http://www.iha.com.tr

İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
► https://facebook.com/iha.com.tr
► https://twitter.com/ihacomtr
► https://instagram.com/ihacomtr/
► https://plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/

İhlas Haber Ajansı hakkında
http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html

İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
►http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html