Sigaranın İçinde 4 Binin Üzerinde Kimyasal Madde Bulunuyor

9 Şubat Dünya Sigarayı-Tütünü Bırakma Günü’nde sigara ve tütün ürünleri kullanımın insan sağlığına verdiği zararlar ve tedavi yöntemleri anlatıldı.

Kanalımıza Abone Oldunuz mu?
📌 http://bit.ly/IHA-Abone

Dünya Sigarayı-Tütünü Bırakma Günü kapsamında Medicana İnternational Samsun Hastanesi’nde bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte biorezonans yöntemi ile enerji ölçümü yapıldı. Sigara bağımlısı olan kişilerin yüzde 92’sinin tek seansta sigarayı bıraktığı mora tedavi sürecine dair bilgiler verilerek sağlıklı besinler ikram edildi ve broşür dağıtıldı. Hastane hekimleri, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşlara ve sigara kullanımı sonucu akciğer kanseri hastalığına yakalanan kişilere tedavi ve bağımlılıktan kurtulma yolları hakkında bilgiler verdi.

Dünyada her 10 saniyede 1 kişinin sigara kullanımına bağlı hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burçin Çelik, “Tütün ve tütün ürünleri kullanımı bir halk sağlığı sorunu. Ülkemizde yapılan çalışmalarda sigara kullanımının ilkokul çağına kadar indiği görülüyor. Sigaranın içinde 4 binin üzerinde kimyasal madde bulunuyor. Bu maddelerden en önemlisi ise nikotin. Sigara nikotin sayesinde psikolojik bağımlılık yanında fizyolojik bağımlılığa da yol açıyor. Dünyada her yıl 6 milyon insan sigara kullanımı sonrası oluşan rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Bu her 10 saniyede 1 kişinin hayatını kaybetmesi demektir. Sigara en çok kronik bronşit, koah, damar hastalıkları ve kalp hastalıklarına neden oluyor. Yılda 1,5 milyon kişiye kanser tanısı konuluyor. Kansere yol açan ana etmen de tütün ya da tütün ürünleri. Sigara içenlerde kansere yakalanma riski erkeklerde yüzde 35 oranında, kadınlarda ise yüzde 15 oranında artıyor” dedi.

“Kaçak tütünlerin içerisinde ne kadar ve hangi kimyasalın olduğu bilinmiyor”
Sigara fiyatlarından dolayı artan tütün kullanımı hakkında da konuşan Prof. Dr. Burçin Çelik, “Sigara zammından sonra halkımız ekonomisini de düşünüyor. Bağımlılık da söz konusu olduğu için tütün ürünlerine yönelen insan sayısı çoğaldı. Tütünleri alıp, sigaraya sarıp o şekilde kullanıyorlar. Özellikle kaçak tütünlerde bu çok sıkıntılı. Çünkü içerisinde ne olduğunu bilmiyorsunuz. En azından fabrikasyon tütünler ya da sigaralarda bir kontrol söz konusu. İçerisindeki kimyasallarda oranlar belli. Kaçak tütünlerde ise bu kimyasallar belli değil. İçerisinde ne olduğunu bilmediğimiz gibi tütün içerken kullanılan kağıt da çok önemli. Kağıdın içerisindeki kimyasal da var olan riski arttırabiliyor. Fabrikasyon mu yoksa el yapımı sigaranın mı daha zararlı olduğunu zaman gösterecek. Sigarayı bırakıp, hayatı bırakmamak lazım. Sigara sadece kanser değil birçok hastalığın riskini arttırır. Evde sigara içilmesi çocuklar için de kötü bir örnek. Sigaranın zararlarının anlatıldığı eğitimin çocukluk çağında öğretilmesi de gerekiyor” diye konuştu.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kanser tanısı konmasında ve tedavisinde büyük ilerleme kat ettiklerinin altını çizen Dr. Çelik, “Akciğer kanserlerinde 15-20 sene önce MR ya da ped değerlendirme ve kanserin nerelerde olduğunu belirlemede geride kalmıştık. Son yıllarda teknolojik gelişmelerle kanser hücrelerinin ya kanserin durumunu çok net tespit edebiliyoruz. Bunla birlikte tedavi hakkında daha doğru kararlar verebiliyoruz. ‘bıçak değdi, 2-5 ay sonra öldü’ söylemleri 15-20 sene öncesinden günümüze yerleşen söylemler. Şu dönemde bu durum söz konusu değil. Teknolojik gelişmeler, tetkikler ve tahliller hangi hastanın ameliyat olabileceğini, hangisinin olmaması gerektiğini çok daha net gösteriyor. 22 yıldır cerrahım. Mesleğe ilk başladığımda hasta sağ kalım oranı yüzde 50 seviyesindeyken son dönemde akciğer kanseri evre-1 vakalarda bu sağ kalım oranları yüzde 80’lere kadar yükseldi. Bu da çok iyi bir rakam” şeklinde konuştu.

#sigarabırakmak #sigarayıbırakmakgünü #haber #sondakika #gündem

———————————————————————–

Bir Çok Merak Edilen Konuda Uzman Görüşlerini Sizlerle Buluşturduğumuz İHA Aktüel Kanalımız 👇
📌 https://bit.ly/IHA-Aktuel

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
🌐 http://www.iha.com.tr

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Edin!

📍 https://facebook.com/iha.com.tr
📍 https://twitter.com/ihacomtr
📍 https://instagram.com/ihacomtr/
📍 https://t.me/ihacomtr
📍 https://www.tiktok.com/@ihacomtr

Bize Ulaşmak İçin 👇
🌐 https://www.iha.com.tr/iletisim